Ciaran Paterson Under 15 Champion

At Kingsknowe GC over the last 3 days we have held our Under 15 and Under 13 Open Championship.

Many thanks to Colin Pearson and Gill Petrie from Kingsknowe GC for their help in organising the event, also to Steve Webster and his green staff thank you for all your hard work in having the course in fantastic condition for all the children. In the bar we were all well looked after by the Food Creations team and finally to all the members of Kingsknowe GC many thanks for giving us courtesy of your course over this time.

To the volunteers over the three days, David McAdam, Louis Knowles, Jeff Little, Carys Irvine, Sharon MacPherson, Lisa Macpherson and our referees Ian Melville and Alan Gammie, we cannot thank you enough for the time and effort you put in over these three days, without you there is no event.

On to the golf, what a fantastic three days it was, with Stephen Gallacher on hand to give the prizes on the final day

Ciaran Paterson (Ratho Park) became our Under 15 Scratch Champion with the aid of a fantastic 4 under par back nine 30, to score 67 and a total of 206, to win by 4 shots from Cameron Adam (Royal Burgess)

Grace Crawford (North Berwick) won the Under 13 Scratch trophy showing the boys how it should be done with an excellent last round 74 for a total of 222 to win by 1 shot from Josh Beveridge (Bathgate)

Lucy Hall (Craigmillar Park) won our Under 15 Handicap trophy with a fantastic nett 63 in the final round to score 196, to win by 4 shots from Finlay King (Royal Burgess)

Sean Gallacher (Prestonfield) won our Under 13 Handicap trophy with an excellent nett 66 in the last round to score 197 and win by 5 shots from Liam Longstaff ( Duns)

Many thanks to everyone for staying behind for the presentation in the clubhouse, it always makes it special for the kids.

The full list of prize winners on the day are as follows:

UNDER 15 SCRATCH

1. Ciaran Paterson  (Ratho Park)                          206

2. Cameron Adam (Royal Burgess)                      210

3. Sam Hall (Craigmillar Park)                              214

4. Aamar Saleem ( New Club, St Andrews)          217

4. Daniel Bullen (Auchterarder)                            217

UNDER 13 SCRATCH

1. Grace Crawford ( North Berwick)                     222

2. Josh Beveridge ( Bathgate)                             223

3. Harry Bent ( Gullane )                                      226

UNDER 15 HANDICAP

1. Lucy Hall ( Craigmillar Park)                            196

2. Finlay King (Royal Burgess)                            200

3. Joseph Kelly (Cambuslang)                            201

4. Blair Roberts ( Dundas Parks)                        204

5. Adam Smith (Balfron)                                     208

5. Joe MacPherson ( Kilspindie )                       208

5. Tobin Witt ( Bathgate)                                   208

UNDER 13 HANDICAP

1. Sean Gallacher (Prestonfield)                       197

2. Liam Longstaff ( Duns)                                  202

3. Jake Johnston ( Royal Burgess)                   207

 

Published: 01/08/2018