Shortened Course Stroke Play, Under 18 Girls and Under 10,12 and 14 Boys

 

ORDER OF MERIT EVENTS FOR 2019

 

Only your top 10 events will count towards the order of merit points  

 

24th March    Swanston Templar GC  9 holes

21st April       To be advised

28th April  Stuart Hutchison Trophy, Swanston Templar GC 9 holes 

5th May  Gogarburn GC     12 holes 

12th May   Niddry Castle GC   9 holes

19th May   Castle Park GC    18 holes

26th May   Turnhouse GC    18 holes

2nd June   To be advised

23rd June  Swanston Templar GC    9 holes 

16th July   Glenbervie GC    18 holes

22nd July   Dundas Parks GC   9 holes 

23th/24th/25th July Gogarburn, 36 hole U12 Championship ( DOUBLE POINTS for Under 14 Girls and Under 10 section and Under 12 Boys ONLY) 

29th July - 31st Jul  Ratho Park GC,  54 holes, U15 Championship (TRIPLE POINTS for under 14 Girls and Under 10 section, 12 and 14 boys) 

4th August   Prestonfield GC  18 holes 

11th August   Baberton GC   18 holes

18th August  Torwoodlee GC   18 holes 

25th August  TBA

1st September Pumpherston GC 18 holes 

8th September Kingsknowe GC 18 holes

14th September  FINALS DAY Kingsfield   9 holes  (DOUBLE POINTS) 

 

POINTS WILL BE ALLOCATED AS FOLLOWS

 

 1. 100

 

 2.  85

 

 3. 70

 

 4. 60

 

 5. 50

 

 6. 40

 

 7. 30

 

 8. 20

 

 9. 15

 

 10. 10

 

 

FINAL STANDINGS 2018

UNDER 18 GIRLS

 

1 MAISIE WITT 935
2 JODIE  GRAHAM 665
3 KATIE GRAHAM 600
4 NATALIE  FOWLER 488
5 MADELEINE MACGREGOR 448
6 MEGAN FALLON 425
7 EVA  WOODWARD 400
8 GEORGIA  FOSTER 370
9 SOPHIE MURPHY 333
10 JENNIFER REILLY 305

 

UNDER 14 BOYS

 

1 BRODIE CUNNINGHAM 1071
2 CALLUM  KENNEALLY 1004
3 JAKE JOHNSTON 899
4 RORY MCCLAFFERTY 708
5 DREW CLEAVER 663
6 LIAM LONGSTAFF 548
7 HARRY BENT 475
8 SEAN GALLACHER 375
9 FINLAY KING 325
10 JOSH BEVERIDGE 300

 

UNDER 12 BOYS

 

1 FERGUS  BROWN 995
2 TOBIN WITT 863
3 JOSEPH KELLY 855
4 RILEY PORTERFIELD 825
5 JAMES WOOD 710
6 HAYDEN FOWLER 694
7 BLAIR  ROBERTS 668
8 RYAN STOYELL 471
9 CAMERON KPEDEKPO 465
10 KIRON  GRIBBLE 330

 

UNDER 10 BOYS and GIRLS 

 

1 KIRON  GRIBBLE 1518
2 FRASER  WALTERS 998
3 BEN WILSON 841
4 RYAN KILLORN 628
5 ALEXANDER YUILL 570
6 JOSHUA MCILWAINE 428
7 OLIVER  HENDERSON 305
8 CAMERON  ARNOLD 278
9 MATTHEW ENNIS 250
10 CAMERON MUKHERJEE 200